Eddig is szerettük a WordPress-t. Fantasztikus keretet adott álmaink megvalósításához. Az egyik legjobb, leg flexibilisebb tartalom menedzsment rendszert, ráadásul ingyen.
Az utóbbi időben azonban egyre inkább teret nyertek azok a magukat ingyenesnek hirdető weboldal készítő platformok. A Wix és a Weebly például. Ezek a platformok meg tudták győzni a weboldalra vágyókat arról, hogy könnyebben kezelhetőek, mint a WordPress. Ránézésre volt is ebben valami, bár gyakran kiderült, hogy ezek a platformok némiképp lehatárolják az alkotói szabadságot.
Azt gondolom, nem vagyok elfogult, amikor a WordPress-t jobb megoldásnak gondolom mint a fent említett platformokat. Személyes tapasztalatom, hogy a WordPress olyan robosztus, megbízható, átlátható alap rendszert biztosít használói számára, amihez hasonlót máshol nem láttam a piacon.
A WordPress-nek is volt hova fejlődnie
Azt el kell ismerni, hogy Wix és társai jól rámutattak arra, hogy hol volt igény a WordPress további fejlesztésére.
A Gutenberg után a Wix vagy WordPress kérdésben egész kevés érv marad majd, ami a Wix mellett szól.
Tartalom fejlesztés WordPress-ben
A WordPressnek eddig is volt egy Viual Editora, amiben HTML kódok nélkül is lehetett szöveget szerkeszteni. A formázási lehetőségek azonban limitáltak voltak. Egy-egy összetettebb formázásért már át kellett térni a HTML fülre, ami kissé körülményessé tette a tartalom fejlesztését.
Ehhez képest a Wix-ben WYSIWYG (What You See Is What You Get) azaz Azt Kapod, Amit Látsz rendszerben lehet a tartlmat szerkeszteni.
A Gutenberg megoldással a WordPress nagy lépést tett abba az irányba, hogy WordPressben is egyből lássuk a szerkesztett szöveg eredményét. De még nem ért el oda.
Egyelőre a Gutenberg annyit tesz lehetővé, hogy sokkal jobb formázási lehetőségek állnak rendelkezésünkre, és tartalmi elemeket fehasználóbarát drag-and-drop renszerben csoportosíthatjuk.
Widget elhelyezése bárhol
Ez egy hatalmas előrelépés a WordPressben. A WordPress egyik nagy előnye az volt, hogy fantasztikus nyitó oldalakat kaptunk egy-egy sablonnal. Ha a belső oldalakra akartunk elhelyezni egy-egy összetettebb elemet widget felhasználásával, akkor már a PHP-ban is kellett változatásokat végezni.
Azzal, hogy a widgeteket bárhova könnyen beszúrhatjuk a egy Gutenberg szakaszba, végtelen lehetőségek nyílnak meg.
WordPress Gutenberg – Ez még csak a kezdet
A Gutenberg projekt nem áll meg itt. A WordPress célja, hogy a Gutenberg kezelőfelületen mindent be tudjunk állítani. Ha ezt sikerül megvalósítani:
Nem lesz szükség sablonokra
A sablonok tulajdonképpen előre formázott oldalakat adnak nekünk. Ez hatékonnyá teszi a weboldal készítés feladatát, de kötöttséget is jelent. A Gutenberg célja, hogy az oldalak szerkesztése annyira felhasználóbarát legyen, hogy ne is legyen szükség előre elkészített mintákra.
Megjegyzem, ez még csak a jövő zenéje. Jelenleg a Gutenberg is csak WordPress sablon felhasználásával elérhető. És ez még egy darabig így fog maradni. A weboldal készítés első lépése így továbbra is egy megbízható weboldal sablon kiválasztása lesz.
Alig lesz szükség Page Builderre
A Gutenberg elveszi a Page Builderek kenyerét. Annyira könnyűvé teszi az egyes szekciók testreszabását, formázását, hogy kevés ok marad Page Buildert használni.
Csattanós válasz a Wix-nek
A Gutenberg bevezetésével a WordPress nagy lépést tett a felhasználóbartáság terén, és megőrizte tetemes előnyét a megbízható, átlátható tartlomkezelés terén.
A Gutenberg Youtube-on
Próbáld ki Te is!
Klikk a linkre és a WordPress oldalán kipróbálhatod, mit tud a Gutenberg.
Vélemény, hozzászólás?
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.