Nem foglalkozunk Wix weboldalak fejlesztésével. Amennyiben WordPress alapon is megfelelő Önnek a weboldal, keressen minket.
Azon gondolkodsz, Wix vagy WordPress oldalad legyen?
Bár a WordPress a világ legnépszerűbb weboldal platfromja, nem ez az egyetlen lehetőség. A Wix egyre népszerűbb a kezdő weboldal tulajdonosk között. Wix-szel valóban könnyen el lehet indulni az interneten. Ebben a cikkben összehasonlítom a Wix és a WordPress weboldal készítés lehetőségét, kiemelve az előnyöket és hátrányokat. Remélem, hogy ezzel megkönnytem a dolgod a Wix és a WordPress közötti választásban.
Megjegyzés: A cikkben a WordPress saját tárhelyes (WordPress.org) megoldását hasonlítom össze a Wix-szel.)
Az összehasonlítás során 6 szempontból vizsgálom a két rendeszert:
- Költségek
- Használat könnyűsége
- Dizájn
- Rugalmasság
- E-kereskedelem
- Keresőoptimalizálhatóság (SEO) A Wix SEO téma részletes bemutatását a Wix Keresőoptimalizálás cikkben találod.
Nézzük, ki a jobb? Wix vagy WordPress az egyes szempontok szerint
1. Költségek
A weboldal költsége fontos tényező a platform kiválasztásakor. A weboldal fejlesztésének és karbantartásának költsége persze nagyban függ az igényeidtől.
Nézzük meg a Wix és a WordPress árait, hogy lássuk, melyikneknél kapunk jobb értéket a pénzünkért. Költségek: Wix vagy WordPress?
Wix:
Ingyenes
A Wix ingyenes weboldal készítést kínál. Az ingyenességnek azonba paradox módon ára van. Először is: az ingyenes weboldalak Wix hirdetésekkel együtt jönnek. Másodszor: nem használhatsz egyéni domainnevet a webhelyedhez, így a webhely címe: felhasználónév.wix.com/oldalcím lesz. Ezért a Wix ingyenes verziója valódi marketing célokra nem használható.
Ezenkívül az ingyenes weboldal nem kínál olyan nélkülözhetetlen kiegészítőket, mint például a Google Analytics, a Favikonok, webshop lehetőség. A hirdetések eltávolításához és további funkciók eléréséhez mindenképp át kell térned valamelyik fizetős változatra.
Fizetős
A Wix prémium előfizetéseknek eltérő tárolási és sávszélesség-hozzáférése van. A fizetés történhet havonta, vagy évente egy összegben.
A Wix-en a $ 4.50 / hó díjú „Connect Domain” csomaggal már lehet saját egyedi domained. Ha azt szeretnéd, hogy Wix hirdetések se legyene az oldaladon, akkor legalább a „Combo” csomagot kell választanod, ami havi $ 8.50. A legnépszerűbb az “Unlimited” előfizetés ($ 12.50 / hó). Ha viszont webshopot akarsz, akkor szükséged lesz legalább az “eCommerce” előfizetésre ($ 16.50 / hó).
Ha további alkalmazásokat szeretnél használni a weboldaladon, a költségek ennél még magasabbak lesznek.
WordPress:
A WordPress szoftver bárki számára ingyen használható. Néha kérdezik, miért ingyenes WordPress, mi a csel?
Nem igazán van csel. Persze egy WordPress oldalhoz kell saját domain név, és tárhely, de domain név egy Wix-es weboldalhoz is kéne, ha saját domain neveset szeretnél. A domain név szolgáltatók és a tárhely szolgáltatók között is elég nagy verseny van, így ezek a tételek nem lesznek jelentősek. A tárhely szolgáltatás egy olcsóbb szolgáltatónál akár havi 1,000 Ft-ból is kijön, a domain név bérlése pedig évi szinten 2,000 Ft körül van. Azt azért hozzá kell tenni, hogy a prémium tárhely szolgáltatók ennél jóval drágábbak, de induláshoz megteszi egy olcsóbb is.
Sablon
A WordPress weboldal költsége magasabb lesz, ha prémium WordPress sablont vagy pluginokat használsz. És, bár a költségedi ezáltal nőnek, ezen nem éri meg spórolni, mert a zökkenőmentes működéshez egy megbízható weboldal sablon nélkülözhetetlen. Megbízható WordPress sablonokat 100 – 150 USD körüli áron tudsz vásárolni. Egy jó fizetős sablonhoz ingyenes frissítések járnak, így a sablon működése ebből az összegből gyakorlatilag örökre fedezve van.
Mindazonáltal van lehetőség ingyenes sablon használatára. Ezek rövid távon (1-2 év) jó megoldás is lehetnek. Hosszú távon a frissítések hiánya miatt könnyen lehet, hogy ha ezt az utat választod, pár év múlva kezdhetsz mindent előlről.
Plugin
A pluginek tekintetében vagy egy jó hírem: a WordPress-nél rengeteg kipróbált és megbízható ingyenes plugin vár, melyet tapasztalatom szerint az esetek 95%-ában minden igényt ki tudnak elégíteni.
Konklúzio:
A költségek mindkét esetben nagyban függenek attól, hogy milyenek az igényeid. Alap igények esetén (saját domain, hirdetésmentesség, ingyenes sablon használata) a WordPress oldal fenntartása lesz olcsóbb.
2. Használat könnyűsége
A legtöbb kezdő nem akar túl sok időt tölteni az új tudás elsajátításával. Mind a Wix, mind a WordPress segítségével úgy hozhatsz létre weboldalakat, hogy nem kell tudnod programozni, kódot írni. Használat könnyűsége: Wix vagy WordPress?
Wix:
A Wix hatékony és könnyen használható eszközökkel rendelkezik a saját weboldal elkészítéséhez. Egyszerű drag and drop felületet kínál, ahol kiválaszthatod bármelyik elemet a weboldaladon, és WYSIWYG rendszerben szerkesztheted. WYSIWYG azaz What You See Is What You Get – azaz azt kapod, amit látsz rendszer. Ez egy olyan felület, ahol rögtön látod, hogy hogyan fog kinézni a felirat, ha például pirosra változtatod a beűszínt.
A webhelyen bárhová húzhatod az elemeket, átrendezheted az egész oldalt, tartalmakat írhatsz és adhatsz közre felhasználóbarát környezetben. Sok kezdő odavan ezért a funkcióért, mert a végletekig leegyszerűsíti és felhasználóbaráttá teszi a tartalom kezelését.
Egy-egy oldal szerkesztése a Wix rendszerben kétség kívül felhasználóbarát módon tehető meg. Ugyanakkor nagyobb tartalmú weboldalak esetén sokan nehezen átláthatónak találják a rendszert.
WordPress:
A WordPress-nek van egy vizuális szerkesztő nevezetű felülete, de ez ne tévesszen meg. Itt egy külön admin felületen készül a tartalom, ami aztán a weboldalon egész máképpen fog kinézni, mint a szerkesztő felületen. A WordPress nem rendelkezik beépített drag and drop oldalépítővel, így ott a tartlamkat nem lehet egy egérmozdulattal teszés szerint áthelyezni.
Ahhoz, hogy a weboldalad megjelését megfelelően be tudd állítani, meg kell ismerkedned a navigációs menü, testreszabás, fejléc, lábléc kifejezésekkel. A WordPress használata bár intuitív, egy pici ismerkedésre azért szükség lesz hozzá.
Itt megemlítendő, hogy azért remek sablonok vannak, amik meglehetősen könnyűvé teszik a WordPress weboldal szerkesztését. A megbízható WordPress sablon fontosságáról itt olvashatsz.
Konkúzió:
Ha egy oldalból áll a weblapod, egyértelműen a Wix a győztes. Nem kell semennyi időt töltened az imerkedéssel ahhoz, hogy megtanuld a platformot kezelni, vagy a pluginek telepítésáét. Azonnal kezdheted a weboldalad készítését, és rögtön látni is fogod az eredményt. Nagyobb tartalmú, összetettebb weboldalak esetén azonban nem ajánlom a Wix-et, mert nem lesz olyan átlátható, mint egy WordPress weboldal.
3. Dizájn
A weboldalad szerkezete és külleme fontos szerepet játszik a weboldalad sikerében. Minden weboldal tulajdonosának szüksége van egy olyan dizájnra, ami nem csak jó megjelenésű, hanem felhasználóbarát és segít a márkaépítésben. Dizájn: Wix vagy WordPress?
Wix:
A Wix több mint 500 előre elkészített sablon közül választhatsz. Minden Wix-design teljesen mobilbarát és HTML5-ben íródott. A beépített eszközök segítségével testreszabhatod a weboldalad dizájnját, megváltoztathatod az elrendezést, és átrendezheted az elemeket, kedved szerint.
Vannak sablonok mindenféle webhelyre. A sablonok kategóriákba vannak sorolva, például: üzleti, e-kereskedelem, hobbi, kézművesség, személyes, stb.
Az egyik nagy hátrány az, hogy miután kiválasztottál egy sablont, nem változtathatod meg. Módosíthatod és testreszabhatod, amennyire csak akarod (tudod) de nem lehet másik sablonra átállni.
WordPress:
Nagy választék
A WordPress több ezer ingyenes és fizetős sablon használhatát teszi lehetővé. Az ingyenes sablonokat általában nem tartják karban, ezért én kezdőnek sem igazán ajánlanám. Sőt, magam is csak megbízható, fizetős sablont használok, hiszen kinek hiányzik, hogy egy frissítésnél valami komoly probléma felbukkanjon. Egy jó fizetős sablonnál lifelong ingyenes frissítéseket és prémium támogatási szolgáltatást kapsz.
A WordPress sablonok a kis személyes weboldalaktól egészen a teljes értékű webshopos oldalakig terjednek.
Testreszabható
A legtöbb sablon saját beépített testreszabási opciókkal rendelkezik, és ezek nagyon könnyen kezelhetőek. Amennyiben ezeken a lehetőségeken túl szeretnél menni, erre az alsablonok (child-theme) szerkesztésével lesz lehetőséged. Ez már némi kódolást is igényelni fog.
A fizetős sablonokat több komoly WordPress fejlesztő csapat is kínál. Ilyen például Themify, a CSSIgniter, a StudioPress.
A WordPress esetén weboldal készítés terén megbízhatsz egy webfejlesztőt, hogy hozzon létre egyedi sablont a weboldalad számára. Ezt az opciót csak nagyon komoly és speciális weboldalak esetén ajánlom. Egy ilyen fejlesztés költségei milliós nagyságrendűek lehtetnek. Ha valai ennél jóval olcsóbban vállalná, akkor ő valószínűleg egyedi sablon készítésnek nevezi azt, ha egy már meglevő sablont testreszab.
Konklúzió:
A WordPress sokkal szélesebb körű sablonválasztékot hoz, mint a Wix. A Wix esetén a testreszabás felhasználóbartátabb, azonban limitált. A WordPress esetén a testreszabhatóságnak nincs határa. Ha elég ügyes vagy, teljes mértékig átalakíthatsz mindent.
4. Pluginok és alkalmazások
A bővítmények és az alkalmazások harmadik féltől származnak, amelyeket az oldaladon használhatsz az platform használata során, hogy plusz funkciókat érhess el. Ilyenek például az ürlap készítő funkciók, vagy a „diavetítő” sliderek. A Wix alkalmazásoknak hívja őket, és a WordPress ökoszisztémájában ezeket plugineknek nevezik.
Hasonlítsuk össze a két platformon elérhető alkalmazásokat és plugineket, és, hogy mit lehet velük elérni. Pluginok: Wix vagy WordPress?
Wix:
A Wix 200 + alkalmazással rendelkezik, amelyeket használhatsz a weboldaladon. Ezek az alkalmazások számos funkciót kínálnak, mint például a kapcsolatfelvételi űrlapok, galéria, kommmentelési lehetőség, levelezési lista készítése és így tovább.
A legtöbb alkalmazás ingyenes vagy van egy ingyenes, „light” verziója. A pro alkalmazások fizetősek. Az árak széles skálán szórnak. Bár az alkalmazások száma korlátozott, a gyakran felmerülő, általánosnak mondható ingényeket teljes mértékig lefedik.
WordPress:
A cikk írásakor több mint 55.000 ingyenes plugin állt rendelkezésre a WordPress.org plugin könyvtárában. Más piactereken további prémium pluginok érhetőek el. Így a választék mindenképpen széles.
Azt mondják: bármire is gondolsz, valószínűleg van rá egy WordPress plugin.
Akár kapcsolatfelvételi űrlapot szeretnél, vagy a Google Analytics-t telepíteni, létrehozni egy tagsági weboldalt, vagy online tanfolyamokat értékesíteni, van rá egy plugin.
A WordPress pluginokkal gyakorlatilag bármit is megvalósíthatsz, amit akarsz. Rengeteg ingyenes és fizetős bővítmény van, amelyet azonnal felhasználhatsz a weboldaladon.
Konklúzió:
A WordPress ezen a területen véleményem szerint erősebb a Wix-nél. Annak ellenére, hogy a Wix alkalmazáskönyvtára folyamatosan növekszik, még mindig korlátozott a WordPress felhasználók számára elérhető hatalmas választékhoz képest.
5. E-kereskedelem
Az online kereskedelem napjainkban az egyik fő célja az internetes jelenlétnek. Bár egy webes jelenlétet most kezdő vállalkozás gyakran csak egy weboldallal indul, hamar felmerülhet az igény az online értékesítésre. Lássuk, hogyan teljesít a WordPress és a Wix az online kereskedelem terén. Webshop: Wix vagy WordPress?
Wix:
A Wix prémium előfizetések lehetőséget adnak webshop kialakítására. Az ingyens verzióval nem lehet webshopot üzemeltetni. Tehát ingyenesen használt Wix oldal esetén elkerülhetetlen lesz fizetősre upgradelni, mégpedig minimum a havi 16.50 USD-s csomagot kell megvenni. A fizetési lehetőségek még a prémium előfizetések esetén is korlátozottak. Csak a PayPal és az Authorize.net rendszerein keresztül lehet itt fizetni. Vannak ezen kívül harmadik féltől beszerezhető online értkesítési rendszerek amikent lehet használni a Wix-nél, ezeknek a havi díjai azonban a Wix-es prémium előfizetések díjainál is magasabbak. A fizetési lehetőségek pedig ezek esetében is korlátozottak maradnak.
WordPress:
A WordPress segítségével könnyen létre lehet hozni egy online áruházat a WooCommerce plugin használatával. A WooCommerce sikerességéről sokat elárul, hogy az összes webáruház 42%-a ezen a rendszeren fut. A WooCommerce-hez rengeteg kiegészítő kapható, amivel fizikai vagy digitális termékeket is lehet értékesíteni, vagy akár szolgáltatást, eseményt, tanfolyamot, és így tovább. Sok WooCommerce pluginhoz külön weboldal sablont is lehet vásárolni. Ha kíváncsi vagy pár példára, itt találod a legjobb WooCommerce sablonok listáját.
A WordPress estében a webshop áttekinthető és könnyen kezelhető rendszerrel jön. Itt egy példa, hogy milyen a WordPress renszerében a könnyen kezelhető webshop.
Konklúzió:
Ha egy rendes webshopot szeretnél magadnak, ami nagyobb forgalmat is képes kezelni, mindenképp a WordPress a jobb választás. A WordPress nagyobb rugalmasságot, szabadságot és választási lehetőségeket kínál a Wixnél.
6. Keresőoptimalizálhatóság
Ez a kérdés részletesebben a Wix keresőoptimalizálás bejegyzésben van leírva. Itt csak röviden a lényeg:
A keresőoptimalizálás két fő része a linképítés és a tartalomépítés.
A linképítéssel a Wix esetében vélhetően ugyanúgy lehet boldogulni, mint egy WordPress oldal esetében.
A tartalomépítés terén azonban nagy a különbség a két rendszer között.
A Wix nem egy CMS (tartalomkezelő rendszer), és komoly tartalmat (komoly weboldalat) menedzselni vele szerény véleményem szerint képtelenség. Márpedig ahhoz, hogy a weboldalad rendes forgalmat érjen el, elengedhetetlen lesz az oldal látogatóit lekötő tartlamat nyújtanod. Itt olvashatsz részletesen a CMS rendszerekről.
Egy Wix weboldallal tartlmat építeni kb olyan, mint robogóval nyomni az autópályán.
Összefoglalás
Wix vagy WordPress?
Mivel a WordPress struktúráltabb, szinte minden célra jobb lesz hosszú távon, mint a Wix. A Wix akkor lehet jó választás, ha egyészen minimálban gondolkodsz. Bár a Wix egy egyszerűen használható weboldal készítőt kínál, ennek korlátait szinte mindenki hamar kinövi. Egy Wix oldal bővítése már közép távon is drágább lesz, mint egy WordPress oldalé.
Ha komoly üzleti céljaid vannak az interneten, feltétlen szükséged lesz keresőoptimalizálásra, tartalomépítésre. Erre a Wix annyira alkalmas, mint egy robogó az autópályás közlekedésre.
Remélem, hogy ez a cikk segít eldönteni, hogy melyi irányban érdemes elindulnod: Wix vagy WordPress.
Te melyik rendszert tartod jobbnak? Wix vagy WordPress?
Dobos Éva mondta
Kedves Webkapu Munkatárs!
A wix-szel készítettem magamnak egy weboldalt, én be tudok lépni a wix-en keresztül, de mások nem tudják megnézni, ha beírják a keresőbe a : http://dobosegraf.wixsite.com/evadobosgrafart címet. Jól értelmeztem, hogy ez csak akkor működne, ha fizetős lenne a weboldal?
Válaszukat előre is köszönöm!
Dobos Éva
DeakAndras mondta
Kedves Éva,
A megjelölt domain név wix-es cím, így alapjábanvéve nem kéne, hogy fieztős legyen. Publikáltad a weboldalt? A wixes oldalaknál van egy ilyen lépés, ami szükséges ahhoz, hogy látható legyen az oldal.