Endoszkópia
Gyomortükrözés (Gastroscopia)
A nyelőcső, gyomor és patkóbél betegségeinek legpontosabb vizsgáló eljárása. Altatásban végzett vizsgálat esetén a beavatkozás fájdalmatlan.
Foglaljon időpontot: +3630 688 8141
Hogyan történik a vizsgálat?
A módszer lényege, hogy a vizsgálat során a nyelőcső, gyomor és nyombél (másnéven patkóbél) leszállószárának nyálkahártyája pontosan megtekinthető un. flexibilis (igen hajlékony) gyomortükör segítségével. A vizsgálat során szövettani mintavételre, polypeltávolításra és vérzéscsillapításra is van lehetőség. A szövettani mintavétel mikroszkópos vizsgálata során kimutatható a Helicobacter pylori baktérium jelenlete is. A vizsgálat során képi dokumtáció készül. Az eljárás előnye, hogy néhány milliméteres nyálkahártya elváltozások is jól látótérbe kerülnek és a betegség korai, tünetmentes szakban kerül felismerésre.
A vizsgálat során a beteg bal oldalt fekvésben helyezkedik el. Előtte a garatot Lidocain spray-vel érzéstelenítjük a garatreflex kiiktatása miatt, hogy a kellemetlen öklendezés csökkenjen. A vizsgálat általában 5-10 percet tart. A beavatkozás során a beteg zavartalanul lélegzik. A megfelelő képalkotáshoz az eszköz egyik csatornáján kevés levegőt juttatunk a gyomorba, majd a vizsgálat végén ez leszívásra kerül.
Folyadékot fogyasztani és étkezni a vizsgálatot követően a garatérzéstelenítéshez használt spray hatásának teljes megszűnése esetén lehet, ez általában 30 perc.
Mikor javasolt a vizsgálat?
- gyomorégés, savtúltengés
- felhasi fájdalom
- széklet vér pozitivitása esetén
- reflux betegség gyanúja
- fekélybetegség gyanúja
- vérszegénység
- tisztázatlan fogyás
- gluténérzékenység diagnosztikájában szerepe lehet
- családban előforduló gyomorrák esetén.
Hogyan készüljek fel a vizsgálatra?
A gyomortükrözés előtt javasolt egy előzetes konzultáció a vizsgáló orvossal, amelynek során a beteg alapbetegségei, tartósan szedett gyógyszerei és inzulin terápia kerülnek megbeszélésre, mivel ezek módosítása szükséges a vizsgálat előtt.
Kiemelten fontos a különböző hatásmechanizmusú vérhígító készítmények ismerete.
A vizsgálat előtt 6 órával a beteg ne egyen és igyon. Felső légúti hurut esetén a vizsgálatot későbbre javasolt halasztani.
Vastagbéltükrözés (Colonoscopia)
A vastagbél betegségeinek legpontosabb vizsgáló eljárása. Altatásban végzett vizsgálat esetén a beavatkozás fájdalmatlan.
Hogyan történik a vizsgálat?
A vizsgálat során a vastagbél és a vékonybél utolsó szakaszának nyálkahártyája pontosan megtekinthető egy flexibilis (igen hajlékony) vastagbél tükör segítségével. Az eljárás egyik előnye, hogy a vizsgálat során szövettani mintavételre, polypeltávolításra és vérzéscsillapításra is van lehetőség. A vizsgálat alatt képi dokumtáció készül. Az eljárás másik előnye, hogy néhány milliméteres – más vizsgáló módszerekkel (hasi UH és CT) nem diagnosztizálható – nyálkahártya elváltozások is jól látótérbe kerülnek és a betegség korai, tünetmentes szakban kerülhet felismerésre.
A vizsgálat elkezdésekor a beteg bal oldalt fekvésben helyezkedik el, de szükséges lehet a vizsgálat közben, hogy a beteg hanyatfekvő helyzetben legyen. A megfelelő képalkotáshoz az eszköz egyik csatornáján kevés levegőt juttatunk a bélbe, majd az eszköz kihúzása során ez leszívásra kerül. Emiatt a vizsgálat alatt és azt követően hasi fájdalom és fokozott bélgáz képződés lehet. A vizsgálat utáni első székeléskor- ha szövettani mintavétel történt- minimális vérzés lehetséges. Ha a beavatkozást követően a páciens hasi fájdalomat, lázat vagy vérzést észlelne, azonnal jelezze.
Mikor javasolt a vizsgálat?
- széklet rejtett vér pozitivitása esetén
- elhúzódó vagy ismétlődő hasmenés
- székrekedés
- hasmenés és székrekedés váltakozása esetén
- hasi fájdalom, haspuffadás
- vérszegénység
- tisztázatlan fogyás
- idült bélbetegség gyanúja esetén
- családban előforduló vastagbélrák esetén
- 50 év felett vastagbélrák vagy vastagbélrák megelőző állapotainak (polypok) korai diagnosztikája céljából.
Hogyan készüljek fel a vizsgálatra?
A vastagbéltükrözés előtt javasolt egy előzetes konzultáció a vizsgáló orvossal, amelynek során a páciens alapbetegségei és tartósan szedett gyógyszerei, inzulin terápia kerülnek megbeszélésre, mivel ezek módosítása szükséges a vizsgálat előtt. Kiemelten fontos a különböző hatásmechanizmusú vérhígító készítmények ismerete.
Ezen konzultáció keretében beszéljük meg a vastagbéltükrözéshez szükséges előkészületeket, speciális diétát és társbetegségei függvényében a hashajtó készítményt. A diéta eltérő tartósan székrekedésben szenvedő beteg esetében. Minőségi vastagbél tükrözés csak megfelelő tisztaságú bél esetén végezhető. Ezért fontos a vizsgálat előtt a diétás előírások betartása, az előírt hashajtó használata és az előírt folyadék elfogyasztása.
Gyomortükrözés és vastagbéltükrözés altatásban
A rendelőben lehetőség van aneszteziólogus főorvos és szakasszisztens jelenlétében altatásban elvégzett vizsgálatra, hogy a beteg számára a vizsgálat teljesen fájdalmatlan legyen. A rendelőben alkalmazott propofolos mélyszedáció során a páciens nem éli meg a vizsgálat kellemetlenségeit. Ilyenkor egy előzetes laboratóriumi vizsgálat szükséges.
A vizsgálatot követően egy fektetőben pihenhet a beteg. A nap további részében pihenés, sok folyadék fogyasztás javasolt. A páciens nem vezethet, csak kisérővel távozhat a rendelőből.