Színek és webdizájn
A weboldal színvilágának kiválasztásakor érdemes azokra is gondolni, akik másképpen látnak, mint a többség. A színtévesztőkre gondolok.
Az emberek 5 %-a valamilyen színtévesztő.
Az emberi szemben különleges sejtek, úgynevezett csapok felelősek a színlátásért. Csapból három féle van. Az egyik típus a vörös, a másik a zöld, a harmadik a kék szín érzékeléséért felel. A színlátás érzetének az alapja az, hogy a különböző típusú csapok mennyire vannak ingerelve egy bizonyos fényhatás által. Vannak akik nem rendelkeznek mindhárom típusó csappal. Ők a színtévesztők.
Színtévesztés, színvakság
A színvakság több okra is visszavezethető, és valójában meglehetősen összetett. Általában, amikor az emberek a színvakságról beszélnek, a X-kromoszóma recesszív génje által okozott, öröklött vörös-zöld színtévesztésre utalnak.
Az emberi retinában három fotoreceptor érzékeny a színekre, amelyek által leadott jelek alapján alakul ki az agyunkban a színérzet. Ezeket a receptorokat csapoknak nevezzük. A három típus S, M és L csap, amelyek rövid (Short), közepes (Medium) és hosszú (Long) hullámhosszokra érzékenyek. Ezeket a csapokat gyakran kék, zöld és piros csapoknak nevezik, mert az érzékenységük nagyjából megegyezik a kék, zöld és piros hullámhosszokkal.
A vörös-zöld színvakság két fő típusra bontható: Protan („pro-tan”), amely az „L” csapok anomáliája, főként a vörös színek látásáért. Deután („do-tan”), amely az „M” csap típusának anomáliája, amely elsősorban a zöld színek megjelenéséért felelős. Ez az anomália eléggé változatos, csak egy enyhe változástól vagy a vörös vagy zöld érzékenység eltolódásától, a Protanomáliától vagy a Deuteranomáliátóltól, az egyik csap teljes hiányáig, a Protanopiáig vagy a Deuteranópiáig.
Vannak másfajta színtévesztések is. A kék-sárga színtévesztés, az úgynevezett Tritanomália / Tritanópia, és az achromácia és a monochromácia. Ezek örökölhetőek, vagy életük során a betegség, sérülés vagy akár gyógyszerek, tudatmódosító szerek következtében alakulhatnak ki.
Összehasonlításképpen, a teljes színképpel rendelkező emberek körülbelül 1–7 millió különböző színt láthatnak. A színvaksággal rendelkezők csak a színek mintegy 10% -át látják.
Protan színvakság
A protánok, a Protanomáliával rendelkezők, egyfajta vörös-zöld színű vaksággal rendelkeznek, amelyekben a vörös csapok nem hiányoznak, de nem érzékelnek elég vöröset és túl érzékenyek a zöld, sárga és narancs színek iránt. Ennek eredményeként a zöldet, a sárgát, a narancsot, a vöröset és a barnát hasonlónak látják, különösen gyenge fényben. A vöröset és a feketét lehet, hogy nehezen különböztetik meg, különösen, ha piros a szöveg és fekete a háttér.
Aki Protanomáliával rendelkezik, lehet, hogy egyátalán nem lát lila színt vagy rózsaszínt, mert a vörös komponens érzékelése a lila vagy a rózsaszínben annyira elnyomott, hogy csak a lila kék színét vagy a rózsaszín fehér komponensét látja. Ennek eredményeként gyakran nem tudják megkülönböztetni a kéket és a lilát, vagy a rózsaszínt és a szürkét.
Deután színvakság
A deutánok, akik deuteranomáliával rendelkeznek, olyan vörös-zöld színvaksággal rendelkeznek, amelyben a zöld csapok nem hiányoznak, de nem érzékenyek eléggé a zöldre és túl érzékenyek a sárgára, a narancsra és vörösre. Ennek eredményeként a zöld, a sárga, a narancs, a vörös és a barna számukra hasonlónak tűnik, különösen gyenge fényben. Ők is nekhezen különböztetik meg a kéket a lilától vagy a rózsaszínt a szürkétől.
Tritán színvakság
A Tritanomália csökkentett kék érzékenységet, a Tritanópia a kék fény érzékelésének hiányát jelenti. A tritanomáliában szenvedő emberek az érzékenysége alacsonyabb a kék „S” csapok esetében, ami zavart okoz a kék és a zöld és a vörös és a lila színek között.
A különböző típusú színtévesztéssel, vagy színvaksággal élők a társadalom 4-5%-át teszi ki. A weboldal készítése során arra kell törekednünk, hogy minden felhasználó számára jó élményt nyújtson a weboldal használata. A következőt tehetjük azért, hogy a színtévesztők, színvakok is könnyen tudják használni a weboldalt:
Mit tegyünk és mit ne tegyünk a színtévesztő felhasználókért?
Lehetőleg ne csak színek alapján lehessen eligazodni a weboldalon.
A következő színpárok használata rémálommá teheti az oldaladat a színtévesztők számára:
Zöld – piros.
Zöld – barna
Kék – lila
Zöldes – kék
Világos zöld – sárga
Kék – szürke
Zöld – szürke
Zöld – fekete
Példa színtéveztő-barát webdizájnra: