Meddig tart míg hatni fog az új link?
Ha keresőoptimalizálással foglalkozol, bizonyára a linképítés az egyik fő eszközöd a munkádban. Ha az ügyfeleid nem a világ legtürelmesebb ügyfelei, és nem érnek rá végtelenül, akkor valószínüleg érdeklődtek már, hogy mikorr lesz eredménye a munkádnak, mikor fogják látni és érezni az eredményt, hogy a befektetésük megtérül.
A linképítés a keresőoptimalizálás egyik fő eszköze, mivel a Google részben a bejövő linkek alapján állapítja meg, menniyre fontos egy oldal.
Mikor fog hatni az új link?
Erre a kérdésre nincsen pontos válasz. Ez megnehezíti azt is, hogy pontosan értékelni tudjuk egy bejövő link erejét, mivel a hatás hetekkel, esetleg hónapokkal később jelentkezik és nehéz a változást kiváltó linkkel összekapcsolni a hatást. Ha már sikerült összesszedni az új linket, csak azt szeretnénk tudni: mikor fog hatni az új link.
A Moz végzett egy kutatást 76 link alapján és azt találták, hogy átlagosan 10 hétig tart, míg egy új link a Google találati listán egy lépéssel előrébb nyom egy weboldalt.
És kapszkodj meg, ha hihetetlennek is tűnik, a Moz kimutatása szerint az új link hatása még a 22. hétig is egyre nő. Tehát amíg egy új bejövő link teljesen kifejti hatását, az simán eltarthat 22 hétig is. Az majdnem fél év!!!
A weboldal készítés csak a történet eleje volt, ha komoly terveid vannak az interneten.
Mit lehet tudni arról, hogy hol tarta folyamat?
Nem sokat. A Google nem küld jelentés arról, hogy most már elkezdük feldolgozni ezt a linket. Sem arról, hogy kész, ennyi volt, most már minden előnyét élvezed ennek a linknek, többre ne számíts.
Az egyetlen kapaszkodó
Még a folyamat elején a Google-nek indexelnie kell a weboldalt, ami az új linket tartalmazza. Ha ez nem történt meg, akkor a 22 hét sem kezdett el ketyegni. Azt, hogy indexelte-e a Google az oldalt tudod ellenőrizni. Elég ezt beírnod a böngésződ keresősorába: site: URL (és itt mindig az adott URL-ről van szó, pl: site: https://webkapu.hu/mikor-fog-hatni-az-uj-link/ erre az oldalra nézve), akkor ha van találat, a google kidobja az oldalad a találati listán. Ha nincs erre a találati listán az oldalad, akkor még nincs indexelve.
Ha a sajátod a weboldal, akkor a search console segítségével kérheted az elsőbbségi indexelést. Ha nem a tiéd a weboldal, akkor nem marad más, mint várni.
Minél erősebb a bejövő link, annál nagyobb lesz a hatása
Szóval fél évet kell várni, és jó lesz? A dolog ennél összetettebb. Nem mindegy, hogy milyen a bejövő linkünk. Fontos, hogy mennyire erős oldalról kapjuk. Szerencsére a Moz-nál azt is megnézték, milyen különbséget okoz az, ha egy erős bejövő linket kap az oldalunk, és milyen a hatás, ha gyengébbet. Meg kell jegyeznem, hogy a Moz az erősebb linket 26-50-es DA-val jellemezte, míg a gyengébbeket a 0-25 DA-s bejövő linkek jelentették náluk. A magyar piacon 25-ös DA felett kevesebb weboldal van, mint az USA-ban, ezért nálunk már egy 15-20-as DA-s oldal is viszonylag erősnek számít. De nyilván igaz, minél erősebb a bejövő link, annál jobb.
Tehát itt van, amit találtak:
Az erősebb link akár 4,5 helyezést is javíthat egy oldal helyezésén, míg egy gyengébb bejovő link jó, ha kettőt. És van egy érdekesség: azok az oldalak, amelyek „gyengébb” bejövő linkeket kaptak, a 13. hétben még rosszabbul is álltak, mint mielőtt linket kaptak volna.
Mit mondjak, nem tűnik valami következetesnek a rendszer.
Minél gyengébb egy oldal, annál nagyobbat fog ugrani
Talán kevésbé meglepő, hogy ha egy weboldal a 2., 3. oldalon van, akkor több helyet tud ugrani egy bejövő linktől, mint ha már az első oldalon lenne egy adott keresésre.
A Moz kimutatása szerint, ha a 2.-3. oldalon van egy weboldal, akkor egy bejövő linktől átlagonsan 9 helyet ugrik előre 22 hét alatt, míg ha már az első oldalon van, akkor átlagosan kevesebb, mint két helyet. Nyilván az előrejutás egyre nehezebb. És az első helyre való feljutáshoz még a második helyről is számos bejövő linkre szükség lehet (lesz).
Ilyen lassan mennek a dolgok egy-egy linkkel.
Mikor fog előre krülni az oldalam?
Az Ahrefs készített egy felmérést 2 millió véletlenszerűen kiválasztott keresőszóval. Megnézték, hogy a keresőszavakra az első oldalon található weboldalak milyen korúak voltak.
Azt találták, hogy átlagosan az első oldalon található weboldalak több, mit két éve jöttek létre.
Mi jelent ez számodra, ha gyorsan az első oldalra szeretnél kerülni?
A random kiválasztott keresőszavak esetében az első oldalon levő találatoknak csak 22%-a volt egy éves, vagy annál fiatalabb.
És ha egyátalán fenn volt az első oldalon, valószítnűleg akkor sem annak az elején.
Itt meg kell jegyeznem, hogy az Ahrefs 2 millió random kiválasztott keresőszóról készített statisztikát, melyek között nyilván volt nagyon könnyű keresőszó is. Vélhetően a fiatal webdolalak ezeknél a könnyű keresőszavaknál értek el jó eredményt.
Mikor lesz az első odalon a weboldalam?
A statisztika szerint egy induló weboldalnak 5,7% esélye van arra, hogy az első oldalra kerüljön egy keresőszóra egy éven belül. Nyilván nem a szerencsén múlik az, hogy a te weboldalad benne lesz-e abban az 5,7%-ban. Azon múlik a siker, hogy mennyire jó szakember foglalkozik az oldallal és mennyi mukát tesz bele. Ha benne van a top 5,7%-ban azok között, akik leginkább értenek hozzá és a legtöbb munkát teszik a keresőoptimalizálásba, akkor ott leszel az első oldalon.
Lassan őrölnek
De azért őrölnek azok a malmok. A jó bejövő linkek meg fogják hozni az eredményt, és közép-, hosszútávon eredményes lesz a weboldalad, ha jól építkeztél. Kitartás, türelem.