Vékonybél kapszulás endoszkópia
A „drótnélküli” kapszulás endoszkópia során a vékonybél teljes hosszában vizsgálható. A vizsgálat fájdalommentes és nincs fertőzés veszély.
Hogyan történik a vizsgálat?
Foglaljon időpontot: +3630 688 8141
A módszer lényege, hogy a beteg egy vitamin nagyságú (26×11 mm-es) videokapszulát nyel le, amely az emésztőrendszeren a természetes gyomor- és bélperisztaltika segítségével végighalad. A rendelőben használt legújabb, harmadik generációs Pillcam SB3 kapszula a haladási sebesség függvényében 2-6 képet készít másodpercenként. Az egyszer használatos kapszula közepén két miniatűr ezüst-oxid elem helyezkedik el, lehetővé téve az eszköz energia ellátását. A kapszula elülső részén a lencsét egy optikai kupola fedi, ami mind a kibocsátott, mind a visszaverődő fényt törés és képtorzulás nélkül közvetíti a képalkotó chiphez. A vékonybél-nyálkahártya 8:1 arányú nagyításban válik láthatóvá. A bélfal és a kapszula között lévő folyadék ezt a nagyítást meg is sokszorozza az ún. immerziós hatás miatt.
A kapszula a felvételeket beteg hasára rögzített szenzorokon keresztül egy adatrögzítő készülékhez továbbítja tárolásra. A vizsgált személy a szenzorokat és az adatrögzítőt tartalmazó táskát a vizsgálat megkezdését követően 8 órán át viseli. A kényelmes viseletet biztosító öv a páciens számára lehetővé teszi a mindennapi tevékenység folytatását és a vizsgálat ambuláns kivitelezését.
A vizsgálat végén a képanyag egy speciális szoftver segítségével értékelhető.
Mikor javasolt a vizsgálat?
- Leggyakoribb indikációs terület a vékonybél eredetű vérzés.
- Tisztázatlan vérszegénység esetén.
- Vékonybél Crohn betegség gyanúja esetén. A módszer minden más képalkotó technikánál érzékenyebb, beleértve a CT és MR-enterographiát is.
- Ismert vékonybél Crohn-betegnél a terápia lemérésére.
- Nem-szteroid gyulladáscsökkentők okozta vékonybél károsodás diagnózisakor.
- Örökletes bélpolyposis szindrómákban a betegek követésében és a panaszmentes családtagok szűrésére.
- Lisztérzékeny betegekben, ha tartósan gluténmentes diéta mellett alarmtünetek (étvágytalanság, fogyás, hasi fájdalom, láz, vérszegénység) jelentkeznek.
- Vékonybél daganat gyanúja esetén.
Hogyan készüljek fel a vizsgálatra?
A vékonybél kapszulás endoszkópia előtt javasolt egy előzetes konzultáció a vizsgáló orvossal, amelynek során a páciens alapbetegségei és tartósan szedett gyógyszerei, inzulin terápia kerülnek megbeszélésre, mivel ezek módosítása szükséges a vizsgálat előtt.
Ezen konzultáció keretében beszéljük meg a vizsgálathoz szükséges előkészületeket, diétát és hashajtó készítményt.
Mivel a kapszulás endoszkópia szővödménye lehet a bélrendszeren lévő szűkületek következtében a kapszula elakadása, ezért a vizsgálat előtti konzultáció során a beteg panaszai, kórelőzménye, előzetes műtétei és tartós gyógyszerei ismeretében vethető fel a kapszula elakadás veszélye. Ennek gyanúja esetén a páciens számára egy próba kapszula vizsgálatot javaslunk. A próba kapszula mérete azonos a vékonybél kapszula méretével, belül viszont üreges és az élettartama 40-80 óra. Ezt követően a laktózból készült kapszula spontán feloldódik. A kapszula egy rádiófrekvenciás mikrochipet tartalmaz, melyet egy speciális szkenner segítségével lokalizálhatunk. A próba kapszula helyzete natív rtg vizsgálattal is ellenőrizhető.
Vastagbél kapszulás endoszkópia
A hagyományos vastagbél vizsgálati technikákkal szemben sok betegnek jelenthet könnyebbséget a módszer, mivel fájdalommentes, nem szükséges bódítás, vagy altatás.
Hogyan történik a vizsgálat?
A vizsgálat során egy gyógyszernagyságú videokapszulát nyel le a beteg, amely az emésztőrendszeren a természetes gyomor- és bélperisztaltika segítségével halad végig, majd a széklettel távozik. A természetes bélperisztaltikát -ha szükséges- a vizsgálat alatt gyógyszer adásával fokozzuk. Ez az egyszer használatos kapszula valamivel nagyobb, mivel mindkét végén van kamera. A kamerák látószöge 172 fok és így a vastagbél nyálkahártya leképezése megközelíti a 360 fokot. A kapszulában lévő elem élettartama is hosszabb és ezáltal a rendelőben használt Pillcam Colon2 kapszula működési ideje 11 óra. Ebben a második generációs vastagbél kapszulában is a képek leképezése a kapszula haladási sebességének függvénye. A vastagbélben a kapszula rmozgása esetén 35 kép készül másodpercenként.
A kapszula a képeket nem tárolja, hanem azonnal a beteg által viselt adatrögzítőbe juttatja rádióhullámok segítségével. Ebben az adatrögzítőben egy valós-idejű (real-time) monitor is van és így a vizsgálat alatt bármikor látható, hogy hol tartózkodik a kapszula.
A vizsgálat alatt Ön a rendelő fektetőjében pihen, közben olvashat vagy internetezhet.
A vizsgálat végén az orvos vagy a szakasszisztens távolítja el a készüléket. A kapszula távozását egy végbélkúp felhelyezésével segítjük elő.
Ha a vizsgálat alatt vagy azt követően hányinger, hányás vagy hasi fájdalom lépne fel, kérjük azonnal jelezze.
Fontos tudni, hogy a vizsgálat alatt nem szabad erős mágneses térben tartózkodni (pl. MR készülék) vagy amatőr rádióadó. Ha Önnél a kapszulás endoszkópiát követően MR vizsgálat történik, akkor a vizsgálat előtt meg kell győződni arról, hogy a kapszula távozott-e a szervezetből.
Mikor javasolt a vizsgálat?
- Vastagbélrák szűrése.
- Hagyományos vastagbél tükrözés sikertelensége esetén.
- Súlyos szív és érrendszeri betegségben szenvedők esetén, akiknél a hagyományos vastagbél tükrözés magas kockázatú.
- Idült bélbetegségek esetén a terápia hatásosságának vizsgálatára.
Hogyan készüljek fel a vizsgálatra?
A vastagbél kapszulás endoszkópia előtt javasolt egy előzetes konzultáció. Ezen konzultáció keretében beszéljük meg a vizsgálathoz szükséges előkészületeket, speciális diétát, gyógyszeres terápia módosítását és a béltisztítást. A vizsgálat diagnosztikus értékét a bél tisztasági foka alapvetően befolyásolja.