Az ureáz kilégzési teszt a legérzékenyebb és legspecifikusabb vizsgáló módszer a Helicobacter pylori fertőzés kimutatására
Helicobacter pylori fertőzés
A Helicobacter pylori egy Gram negatív baktérium, mely a gyomornyálkahártyát borító nyák rétegben telepszik meg és a gyomor nyálkahártya gyulladását okozza. Megközelítőleg a lakosság 50 %-t érinti és általában a fertőzés már gyermekkorban bekövetkezik. A fertőzés sokáig tünetmentes, de szerepe van a gyomorfekély és nyombélfekély kialakításában. Emellett ma már bizonyított, hogy a gyomorrák leggyakoribb típusának a kialakulásában is fontos szerepet játszik és ezért ma minden Helicobakter pozitív beteget javasolt kezelni még tünetmentes fázisban.
Foglaljon időpontot: +3630 688 8141
Hogyan történik a vizsgálat?
A baktérium egy speciális ureáz nevű enzimet termel, mely a gyomorban természetesen megtalálható karbamidot bontja hidrogén-karbonát ionra és ammóniára. Ezek az anyagok lúgos kémhatásúak, semlegesítik a gyomorsavat, igy segítve a baktérium életben maradását. Majd a hidrogén-karbonát egy része szén-dioxiddá (CO2) alakul és a kilélegzett levegővel távozik.
A vizsgálat során C14 izotóppal jelzett karbamidot nyel le a beteg egy kapszula formájában. 10 perc várakozás után a páciensnek egy speciális légzési kártyába kell fújni a kilélegzett levegőt 1-4 percen keresztül. Amikor elegendő levegő gyűlt össze, a kártyán lévő indikátor színe narancsból sárgába megy át. Ezt követően a kártyát behelyezzük a mérőkészülékbe. A teljes vizsgálat 20 percet vesz igénybe.
A C14 izotóp a természetben is előforduló radioaktív izotóp, amely megtalálható a levegőben és az emberi szervezetben is. A pácienst a vizsgálat során csak akkora sugárterhelés éri, amely egyenértékű a természetben jelenlévő környezeti háttérsugárzásból 24 óra alatt szerzett sugárterheléssel. Ez nagyságrendekkel kisebb, min egy fogröntgenezés kapcsán szerzett sugárterhelés és mérhető kockázatot nem jelent a beteg számára.
Mikor javasolt a kilégzési teszt elvégzése?
- fiatal betegnél felhasi teltségérzés, puffadás esetén
- idült gyomorhurut
- tisztázatlan vashiányos vérszegénység
- B-12 vitamin hiány
- ITP (idiopathiás thrombocytopéniás purpura- ismeretlen eredetű alacsony vérlemezkeszám)
- tartósan aspirint vagy nem-szteroid gyulladáscsökkentőt szedő betegnél
- szűrés esetén.
Hogyan készüljek fel a vizsgálatra?
A vizsgálat előtti 4 órában nem szabad étkezni. Vizet fogyaszthat a beteg, viszont cukor és kalória tartalmú italok (pl.gyümölcslé, cola) nem javasoltak.
A vizsgálat előtt egy héttel nem ajánlott savcsökkentő szedése.
A vizsgálat előtt egy hónappal nem ajánlott antibiotikum és bizmut tartalmú gyógyszerek szedése.
Kinek nem ajánlott a vizsgálat?
Terhes nők esetében nem javasolt a vizsgálat. Szoptatás alatt csak akkor végezhető el, ha vizsgálatot követően két napig a szoptatás felfüggesztésre kerül.
Nem ajánlott a vizsgálat, ha a páciens gyomrának egy részét vagy teljes egészét korábban műtéti uton eltávolították.