Betűtípus felismerés kép, név, vagy rokon betűtípus alapján
Láttál valahol egy szép betűtípust egy képen, amit szeretnél használni, de nem tudodmi a neve? Csak a nevének egy része van meg? Valami olyasmi, mint az Airal, csak egy kicsit más?
Ezekkel az eszközökkel megtudhatod, milyen betűtípust keresel.
1. WhatTheFont betűtípus felismerő képről
A WhatTheFont a legismertebb az ingyenes font felismerő programok között.
Nem kell regisztrálni, és könnyen használható. Ez a betűtípus felismerő képről dolgozik. Egy klikkels és már fel is töltheted a képet, amin a felismerendő betűtípus van, vagy akár egyszerűen be is húzhatod a képet a felületre. Az applikácó innetől teszi a dolgát, megmutatja, hogy milyen betűtípus van a képen.
Illetve legyünk pontosak. A kép alapján dolgozó betűtípus felimerők igazából nem azt mutatják meg, hogy milyen betűtípust látsz a képen, hanem azt, hogy milyen hasonló betűtípusokat találnak. Ha szerencséd van, egész pontosan azt találják meg. A kevésbé spéci betűtípusoknál szokott ez jól működni. Ha példálul konkrétan egy Arial betűtípust tolsz bele a gépbe, azt fel fogja ismerni. Ha azonban nehezebb a kérdésed, akkor csak egy közelítő választ fog adni a gép, hogy nagyjából olyan a betűtípus, amit keresel, mint ez vagy az a betűtípus. És innen rád is bízza, hogy döntsd el, melyik az igazi szerinted.
A WhatTheFont-nál három dologra kell ügyelni, hogy minél jobban menjen a betűtípus felismerés:
- A betűk magassága ne legyen több 100 pixelnél
- Lehetőleg legyenek vízszintes elrendezésűek a képek
- A karakterek ne érjenek össze
Ha a kép, amit feltöltenél, nem felel meg ezeknek a követelményeknek, akkor előbb szerkeszd a képet Photoshoppal, vagy más képszerkesztő programmal.
Ha a program nem ismeri fel a betűtípusodat, menj át a weboldal fórumára. Egy rakás fontmániás szakértő fog segíteni neked. Csak posztold a képet a fórumra, és már jön is a segítség.
Hogyan lehet felismerni a betűtípust út közben?
A WhatTheFont alkalmazásával könnyű lesz. Az app letölthető Androidra vagy iOS-re is. Az app segítségével felismerhetsz betűtípusokat a telefonodon elmentett képeidről, de akár egyből a telefon kameráját használva is. Az app tökéletes társad lesz, ha gyakran furdal a kíváncsiság, hogy egy-egy plakáton, kirakaton milyen betűtípus van.
2. IdentiFont
Az előbb bemutatott betűtípus felismerő képről dolgozik. De mit lehet tenni akkor, ha nincsen képed az adott karakterről?
Az IdentiFont webdizájnja kissé oldschool, de mivel az, amit nyújtanak, egyedi a neten, úgy tűnik, megengedhetik maguknak.
Ez az alkalmazás olyat tud, amit semmi más. Itt van az 5 egyedülálló funkció:
Betűtípus felismerés leírás alapján: A weboldalon 13 kérdésre kell válaszolnod a betűtípussal kapcsolatban. Miután végigmentél a kérdőíven, kapsz egy listát a keresésednek megfelelő betűtípusokról. A weboldal több, mit 11,000 betűtípusból dolgozik. Biztos találsz majd megfelelőt a találatok között. Ha ezt a keresési módot választod, készülj fel, hogy ilyen kérdésekre kell válaszolnod: „Vannak a betíűtípusnak serifjei?” (a Serif a betűtalp), „Milyen a formája a pontnak kérdőjelben?”
Betűtípus felismerés név alapján: Ha tudod a betűtípus nevének legalább egy részét, azon már elindulhatsz. A weboldal tippeket fog adni, mi lehet a teljes név.
Betűtípus azonosítás hasonlóság alapján: Ha a keresett betűtípus hasonló egy olyan betűtípushoz, aminek tudod a nevét, akkor elindulhatsz ezen a nyomon. Ha egy kevésbé ismert betűtípust szeretnél használni a munkádban, ami hasonlít egy könnyen beazonosítható betűtípushoz, akkor itt fogod legkönnyebben megtalálni.
Képes betűtípus keresés: Itt olyan betűtípusok között kereshetsz, melyek képeket tartalmaznak. Ha pédául beírod, hogy „ship” (megjegyzem, a kereső csak angolul tud), akkor olyan olyan betűtípusokat fog adni, melyek tartalmaznak „hajó” képet.
Betűtípus felismerés dizájner szerint: A betűtípusok formatervezési munka termékei. Mint minden területen, a legjobb alkotók itt is ismertek lettek. Vagy valami egyedi alkotás miatt, vagy azért, mert ők fejlesztették ki valamelyik, napjainkban gyakran használt betűtípust. Ha szereted egy dizájner valamelyik betűtípusát, ha ide beírod a nevét, megtalálod, milyen más betűtípusokat alkotott.
Bónusz jó hír: az IdentiFont betítípus kereső teljes mértékig ingyenes.
3. Fontspring betűtípus felismerő képről
A Fontspring ismét egy olyan online betűtípus felismerő, ami kép alapon dolgozik. De valójában nem csupán kép alapú betűtípus azonosító, hanem egy online betűtípus szupermarket is egyben. Alapjában véve ugyanúgy működik, mint a WhatTheFont, viszont miután megmutatta, milyen betűtípus van a képen, eléd tár több betűtípust, ami elég közel esik az általad feltültött képen szereplő betűtípussal (ha szerencséd van, megyezik vele).
Ez után jön a másodki fázis, ugyanis azonnal lehetőséget kapsz az általad választott betűtípus letöltésére. A betűtípusok azonban általában sajnos fizetősek.
Amikor feltöltöd a képet, az app azonosítja az egyedi karaktereket a képen. Ha színes a háttér, a program néha nem tudja egyértelműen eldönteni, milyen karakterről van szó. Ilyenkor lehetőséged van segíteni. Beírhatod, hogy az azonosított formák milyen betűt jelölnek. Ilyenkor nem kell megadnod minden egyes karaktert. Ez elég kényelmes, amikor sok szöveg van a képen, vagy akár különböző betűtípusok is. Ilyenkor csak azokat a karaktereket add meg, amiről meg szeretnéd tudni, milyen betűtípus.
4. FontSquirrel font felismerő
A FontSquirrel deklaráltan a Fontspring „Matcherator” névre hallgató betűtípus azonosító motorját használja, és tulajdonképpen minden funkciója megegyezik a fentivel.
Használatát mindenkinek ajánlom, aki számára a cuki mókusos dizájn szimpatikusabb, mint a Fontspring hidegebb dizájnja.
De ezen túl is mutatkozik különbség a kettő között.
Mégpedig az eredményekben!
A két weboldal, bár elvileg ugyanazt a font felismerő motort használja, mégsem ugyanazokat a találatokat adja egy adott képen levő szövegre. Következésképpen más betűtípus árak is láthatóak a találatoknál.
5. WhatFontIs betűtípus kereső
Az utolsó betűtípus kereső eszköz, amit bemutatok, a WhatFontIs. Ez valószínűleg a legalaposabb az összes közül, de a használata regisztrációhoz kötött. Már ha nem csak az alap funkciókat szeretnéd használni.
Az applikációnak két fő előnye van:
Böngésző bővítmény: bővítmények érhetőek el Chrome és Firefox böngészőkhöz, amivel azonnal azonosíthatod a betűtípusokat, amikkel az interneten találkozol.
PDF betűtípusok: A PDF dokumentumokban használt betűtípusok felismerése kicsit problémás. A PDF nem kép, de nem is sima szöveges dokumentum. A WhatFontIs lehetőséget ad PDF feltöltésére. A program beszkenneli a PDF dokumentumot és ezután ad egy listát azokról a betűtípusokróli, amiket felismert. A WhatFontIs a PDF-en kívül JPEG, JPG, GIF és PNG formátumot fogad el.
Van egy korlát, amit figyelembe kell venned:
- A feltöltött fájl nem lehet nagyobb 1,8 MB-nál.
Mint a WhatTheFont-nál, itt is egy aktív fórumozó közösség várja kérdéseidet, ha valahol elakadnál.
A legjobb ingyenes betűtípusok weboldalhoz
Ha weboldal készítés céljából keresel betűtípust, az ingyenes Google betűtípusokat ajánlom.