Mire jó egy CMS rendszer?
Láttál már Las Vegasi kaszinós filmet, amiben a félkarú rablónál bejött a jackpot? Ugye szanaszét repkedett a sok apró, hősünk pedig próbálta összekaparni a zsozsót a földről. Volt nála szatyor? Nem!
CMS nélkül üzemeltetni egy weboldalt, olyan, mint egy jackpotnyi aprót hazavinni a kaszinóból szatyor nélkül.
Csak az a különbség, hogy a kaszinóban nem biztos, hogy szükséged lesz szatyorra.
Ha weboldalt akarsz üzemeltetni, akkor garantált, hogy szükséged lesz CMS rendszerre.
A CMS rendszer eszköz a weboldalad kezelésére
A CMS hosszabban Content Management System névre hallgat, magyarul Tartalom Kezelő Rendszer. És pont azt csinálja, ahogyan hívják. Egy olyan rendszer, ami segít kezelni egy weboldal tartalmát.
Minden weboldal fáljlokból áll. Egy weboldal HTML, PHP és CSS fájlok összehangolt működéséből áll össze.
Nézzük meg egy példán, milyen egy weboldalt szerkeszteni CMS rendszerrel, és milyen CMS rendszer nélkül.
Példa gyanánt itt egy részlet a weboldalamból. Tegyük fel, hogy piros autós képet szeretnéd lecsrélni.
Milyen egy weboldalt szerkeszteni CMS rendszer nélkül?
Az alábbi egy kép a webolal HTML verziójából. A piros autós képecske kékkel kiemelve.
Ha a weboldalad CMS renszer nélkül készül, akkor ilyen fájlokban kell a tartalmat szerkesztened. Meg lehet oldani, de nem valami kényelmes.
Milyen egy weboldalt szerkeszteni CMS rendszer használatával?
Az alábbi képen a WordPress CMS rendszer szerkesztőfelületében látható ugyanez a részlet.
Tegyük fel, hogy le szeretnéd cserélni a piros autós képet.
Ha WordPress CMS rendszert használsz, akkor a ceruzával jelölt szerkesztés gombra klikkelsz, majd kiválasztasz egy képet a médiatárból, egy klikkeléssel beállítod a méretét, egy másik klikkeléssel a hivatkozást, ha linkként szeretnéd használni.
Ez sokkal-sokkal felhasznáóbarátabb, mint egy kódsorban dolgozni. Mivel hatékony, időt lehet megtakarítani vele, és így végső soron olcsóbb megoldás is.
Az alábbi videó remekül összefoglalja, mit nyújt egy CMS rendszer:
A CMS rendszer haszna röviden
Nagyságrendekkel megkönnyíti egy weboldal tartalmának a kezelését.
Melyik CMS rendszer a legnépszerűbb?
Ahány kimutatás, annyi féle, de egy dologban teljes az egyetértés: jelenleg toronymagasan a WordPress a legnépszerűbb CMS rendszer.
A témában a W3techs.com rendelkezik a legrészletesebb kimutatással. Az adataik olyannyira alaposak, hogy itt csak a leglényegesebb elemeit mutatom be.
CMS rendszerek népszerűség szerint
A grafikon
- Szürkével az abszolút részesedést mutatja az összes weboldal között
- Zölddel a CMS rendszerrel rendelkező weboldalak között fennálló részesedést mutatja (a különbséget, a CMS rendszer nélkül készült weboldalak okozzák)
A sor még folytatódik. A W3techs figyelembe vesz még további ötven CMS rendszert, amelyek a piacon bár jelen vannak, de nem túl gyakoriak. Ezek számodra nem lesznek igazán érdekesek. Mivel speciális és kevéssé ismert rendszerek, bizonyára egy specialistát kellen találnod ahhoz, hogy használni tudd őket, ami nagyon megdrágítaná a weboldal készítését.
A BuiltWith kimutatása a CMS rendszerekről csak a forgalom alapján a top 1 millió weboldalt vizsgálja. A WordPress ebben a kategóriában is vitathatalanul a legerősebb, tehát nem lehet azt mondani, hogy a WordPress csak kis weboldalak építésére alkamas.
OK, a WordPress a legnépszerűbb CMS rendszer
De melyik a legjobb CMS renszer?
A W3techs-nek van egy további kimutatása a hat legnépszerűbb CMS rendszerről, ami sok mindent elárul róluk:
Itt a vízszintes tengelyen azt látjuk, mennyire sok oldalon használják az adott CMS rendszert. Más szóval, hogy mennyire népszerű.
A függőleges tengelyen pedig azt, hogy átlagosan mekkora forgalmat bonyolítanak azok az oldalak, amiket az adott CMS renszerrel készítettek.
A legnagyobb átlagos forgalmat a Drupal weboldalak bonyolítják. Ez után jön a WordPress, majd a Joomla, Shopify, Wix, Squarespace.
Az ábra alapján nagy arányban készülnek nagyoforgalmú, komoly oldalak Drupal CMS-sel. Ez a rendszer felel meg leginkább a hatalmas forgalmat bonyolító hírportáloknak például.
A Wix weboldalaknak viszonylag kicsi a forgalmuk. Aki ismeri a Wix-et, az nem csodálkozik ezen, mert tudja, hogy a Wix-en nagyon nehéz komolyabb tartalmat menedzselni. Komoly tartalom nélkül pedig nincs nagy forgalom.
Ok, és akkor melyik a legjobb CMS rendszer?
Vizsáljunk meg közelebbről négyet a legnépszerűbb CMS rendszerek közül.
A Joomla CMS
Egy középutas megoldás ahol a rendszer megismerése több időt igényel mint a WordPress esetében. A Joomla erőssége a szociális weboldalak kialakítása. Alkalmas sok felhasználó, felhasználói profilok, felhasználók által feltöltött tartalom menedzselésére. A keresőoptimalizálása nehezebb, de ez a Joomla CMS-t használó nagyobb platformoknak nem szokott gondot okozni, mert őket sokszor már amúgy is ismerik.
A Drupal CMS
A Drupal a felsorolatk közül a leg összetettebb rendszer. Ez a legjobb megoldás a nagyvállalatok számára. A Joomla-hoz hasonlóan alkalmas közösségi platformok kialakítására, a weboldalon belüli felhasználói interakcióra. A Durpal oldalak összetettségük miatt komoly fejlesztési munkát igényelnek, így esetükben magasabb költségekkel kell számolnod.
A Wix CMS
A wix és a WordPress CMS-t részletesen is összehasonlítom. Wix vagy WordPress?
A WordPress CMS
A WordPress a három közül a leginkább felhasználóbarát. Kezdő weboldal tulajdonosok is könnyen beleltanulhatnak a kezelésébe, akár bárminemű programozási ismeret nélkül is. A WordPress platform testreszabható, biztonságos, mobilbarát és keresőoptimalizálható. Külön előny, hogy a hatalmas felhasználói tábornak köszönhetően a WordPressel kapcsolatos kérdéseidre szinte mindig fog találni választ a WordPress fórumokon.
Ha nem hírportált vagy közösségi platformot szertnél az oldaladra, viszont komolyabb forgalmat szeretnél az oldaladon (ami megfelelően alapos tartalom nélkül nem megy), akkor a WordPress lesz a legjobb megoldás számodra.
CMS rendszer ára
Van egy jó hírem: a fenti 4 CMS (WordPress, Joomla, Drupal, Wix) alapjában véve mind ingyenesek.
Egy weboldalnak persze mindig lesznek kötségei. Domaint kell vásárolnod, tárherhelyet kell bérelned, és lehtet, hogy profi weboldal készítő segítségét veszed majd igénybe.
Önmagáért a CMS rendszerért, legyen az WordPress, Joomla vagy Drupal, Wix, nem kell majd fizetned. Ha valaki pedig pénzt kérne érte tőled, akkor tudni fogod, hogy rossz helyen jársz.
Ha kérdésed van CMS témában, hívj most!
06 20 370 7586
Melyik CMS rendszert válaszd?
Ha vállalkozásodnak szeretnél weboldalt, és nem az indexnek szeretnél konkurenciát csinálni a látogatottságoddal, akkor a WordPress az a megoldás, amit javasolni tudok.
A Drupal és Joomla olyan plusszokkal rendelkezik, amikre nem lesz szükséged. Rendelkeznek viszont olyan tulajdonságokkal, amik akadályozni fognak a hatékony online markeingben. A Joomla kevésbé könnyen keresőoptimalizálható, ami nagy hátrány. A Drupal-hoz pedig specialistát kell találnod, amihez elég mélyen a pénztárcádba kell majd nyúlnod.
A WordPress pedig nem véletlen olyan népszerű. Nagyon hatékonyan lehet vele weboldalakat készíteni, könnyen lehet őket menedzselni, és nem kerül egy vagyonba.
Éppen elterjedtségének okán webszerkesztőt is könnyebb a WordPress rendszerhez találnod, mint a többihez.
Legalább ennyire fontos, hogy a WordPress rendszer esetén leszel legkevésbé kiszolgáltatva a weboldal készítődnek. A egy WordPress oldal esetében könnyebben találsz majd szakembert, aki adott esetben átveszi. Ez egyátalán nem elhanyagolható szempont. Sok történetet hallottam már külföldre költött weboldal készítőről, és olyanról, aki már nem vállalja, stb.